top of page

KIM JESTEŚMY?

Jesteśmy grupą młodych ludzi o różnorodnych poglądach i zainteresowaniach, których połączyła chęć wyrwania się z otaczającej nas bańki obojętności. Zamiast odwracać wzrok i umywać ręce przed konsekwencjami współczesnych problemów, staramy się angażować w sprawy ważne nie tylko dla nas samych, ale również dla świata -naszego współ(po)dzielonego domu. Mamy więc oczy i uszy otwarte na to, co się dzieje wokół. Oczy, uszy, a wreszcie i ręce otwarte na tych, co są wokół nas, ale też poza murem naszego domu, obrębem miasta, granicami państwa. Szukamy dróg, by wspólnie zmieniać to, co nas boli, a czasem także by obudzić „święty niepokój” w tych, którzy zdążyli się już przyzwyczaić, że „świat jest taki, jaki jest i już nic nie da się z tym zrobić.”

Wierzymy w:

Farm Logo 4

GODNOŚĆ CZŁOWIEKA

Drugi to dla nas nie ten „inny” niezrozumiały, obcy,

– ale konkretny człowiek, posiadający niezbywalną wartość, godny naszego bezwarunkowego zaufania i szacunku. Budować zaufanie to widzieć drugiego człowieka jako niespełniającego się w tej roli, jaką mu się narzuca, niesprowadzalnego jedynie do zespołu poglądów. Dlatego staramy się rozbić krzywe zwierciadła, wydobyć spod grubej warstwy masek, przesądów, złudzeń, człowieczeństwo człowieka.

Złoty Chakra

ŚWIADOME ŻYCIE

Jeśli się o czymś dziś nie mówi, to to po prostu nie istnieje. Chcemy zatem mówić, pisać, przypominać, dzielić się informacjami, a także osobistymi doświadczeniami – prowadzić życie świadome i innych do niego zachęcać. Wierzymy w wartość wiedzy, która jest fundamentem solidarności (wszelki bowiem lęk wynika z braku wiedzy), ale i przemieniającą siłę świadectwa, dlatego staramy się na co dzień świadczyć o tym, co dla nas ważne.

Otwartymi rękami Ikona

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

„Mnie to nie dotyka, mnie to nie dotyczy, to nie moja sprawa!” – słyszymy nieustannie. Wbrew tej dominującej postawie obojętności chcemy wziąć odpowiedzialność za to, co dzieje się wokół nas, za problemy, których jesteśmy wszyscy jednocześnie – w mniejszym lub większym stopniu – ofiarami i sprawcami.

Odpowiedzialność rozumiemy jako ODPOWIEDŹ na wezwanie, na głos, który nas wzywa, na (czasem niemy) krzyk drugiego człowieka.

Speechmark

DIALOG

Obawy, podejrzliwość, wzajemne animozje i konflikty – to nasz obecny, współ(po)dzielony los. Pierwszą przeszkodą na drodze do wyjścia z wzajemnej izolacji jest odmowa dialogu, która rodzi się z zamknięcia się we własnym małym świecie, z zadufania, braku uwagi, braku szacunku i – w końcu – z obojętności. Natomiast wychodząc ku drugiemu, spotykając go twarzą w twarz, mamy szansę przełamać nasz strach i zburzyć fałszywe wyobrażenia.

Spotkanie owocuje przede wszystkim wytworzeniem się wspólnoty, w której jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za siebie nawzajem.

Budowanie zespołu

SOLIDARNOŚĆ

 Solidarność to momenty zwyczajnego, codziennego cudu, które stanowią alternatywę dla cynizmu i lęku. Gesty solidarności wobec drugiego człowieka nie mają wyrażać naszego wsparcia lub sprzeciwu wobec określonej ideologii, nie biorą się one też z żadnego naiwnego przekonania o nieskazitelnej naturze ludzkiej, ale ich źródłem jest postawa niewykluczająca możliwości dobra i wiara w zdolność do fundamentalnej przyzwoitości.

Pomocna dłoń Ikona

WSPÓLNOTĘ

Jesteśmy kolektywem, a więc grupą osób związanych wspólnymi działaniami i celami. Pracujemy razem, razem też podejmujemy decyzję. Cenimy niezależność i wolność, dlatego nasza działalność ma charakter nieformalny i oddolny. Jesteśmy zespołem, ale przede wszystkim jesteśmy wspólnotą, która choć nie mówi jednym głosem, patrzy w jednym kierunku. Więzy, które powstały między nami to nie więzy myśli, lecz wzajemnej życzliwości i przyjaźni. Nie połączył nas jeden światopogląd, ale jeden cel: troska o dobro drugiego człowieka.

bottom of page